off, bu ne sıcak

 Yalnız kalmak zor iş mirim, öyle kalabalıkların arasındasın diye değil, kendinlesin en başta. Nereye gitsem bir ben var benden içeri, sürekli düşündüklerim, duyduklarıma müdahale ediyor- uzağa gitmeye gerek yok beni en çok kendim kalabalıklaştırıyor.

 

Az insan öz insanmış mirim, gerek yok herkesin beni sevmesine- koklamasına- sarılmasına. Zaten hava sıcak- üzerime atlayanın boğazını sıkasım geliyor. Belirli insanlarla belirli günlerde oturup kahve içiyorum. Güzel oluyor ama nerde o eski eller havaya hallerim – sanırım gerçekten yaşlanıyorum. Yaşlanırken insan işi-gücü, para kazanmayı, faturaları, çoluk çocuğu daha çok düşünmeye başlıyor. Ara sıra ölümü de. O yüzden belki de ne kadar ömrüm kaldıysa kaliteli geçsin istiyorum. Boş sohbetler yerine doyurucu ufak dostluklar.

Öyle dip dibe olmaya da gerek yok. Ayırdım insanlarımı başlığı; arada bir ama mutlaka görülmesi gerekenler.

 

Bir de birini özlüyorum. Metrobüse binerken- çalışırken- koşarken sürekli özlüyorum. Anlamıyorum ki, anam değil babam değil, kana ihtiyacım olsa kan grubu tutmaz, böbreğe ihtiyacım olsa böbreğini vermez ama beynimi babasının tarlası gibi ekip biçmesini biliyor.  Birini özlemenin en kötü yanı- bu duyguyu her hissettiğinde O'nun uzakta olduğunu bir kez daha hatırlamak.  Ama görmek istediğimden değil- görsem ağzını kırmak isteyebilirim örneğin. Başkalarını sevsem bile mutlaka O'nu özlüyorum. Böyle hayat mı olur be?

 

 

Herkes de zaman zaman olur ya – çekip gitme isteği. Heh işte bu isteği koruyun içinizde. En zor zamanlarınızda bunu sarılıyorsunuz çünkü. Ben artık bunu yapamıyorum. Gidince de değişmiyor çünkü insan. Oraya da alışıyor, orayı da seviyor. Orda da sevmediği insanlar oluyor, sıkılıyor, ordan da gitmek istiyor. Sonra gitmek yerine geri dönüyor. Her şeyin değişeceğini düşünerek dönüyor üstelik- yok ama bakıyorum yatağım bile hala aynı yerde.

Gitmenin bir çözüm olmadığını gördüm ama kalmanın ne işe yarayacağını da bilmiyorum.

O yüzden sakın gitmeyin ama hep gidecekmişsiniz gibi düşünün.

 

 

İnsan yaşlanınca neler değişiyor demiştim ya, gündemi hiç sallamıyor mesela. Oysa çocukken her şeyin değişebileceğine inanıyordum. Devrim olacaktı mesela, che t-shirtleriyle geziyordum. Che beni görse küfür ederdi- sen kalka emperyalızme karşı mücadele ver ben senin sırtından başkalarına para kazandırayım. Ama şimdi bakıyorum iktidar – muhalefete muhalefet iktidara öyle bir saldırıyor ki, bence toplumun kültürel yapısını hemen çözebiliriz. Zaten toplu taşıma araçlarında hiç tanımayan insanların birbirlerini ettikleri küfürleri duymaktan bıktım. Tanısalar sorun değil- gitsinler ana avrat dümdüz de, ne bileyim. tanımadığım birinin anasına ne kastım var? Şimdi bakıyorum iktidar kalpazan, muhalefet memur, asker mahkum, ülkenin yarısı terörist, diğer yarısı vatan haini. Böyle olunca bencilleşiyoruz- herkes kendini düşünmeye başlıyor. Ama şey kötü ben en azından cheyi seviyordum şimdi gençler adidası seviyor.

 

Dün doğum günümdü- ne çok sevenim varmış dün bir kez daha anladım. İstedim ki- dün bunu dileyen tüm insanlar için mutlu, huzurlu bir ömür geçireyim. Ömüre geçireyim hatta- o bana geçirmeden. Birde yaş büyüdükçe – annemin arkadaşları- evlilik lafını çok yapıyor. Seneye düşünemiyorum. Hayır, münasip kısmetler varsa tatlısın felan alsın gelsin- en azından tatlı yeriz ama madem yok neden evlilik deyip beni de heyecanladırıyorsunuz. Ahahaha.

Hiç sürpriz doğum günü yapılmadı bana- çünkü ben herkese zorla kutlatıyorum. Yakın arkadaşlarıma c.tesiden başladım – örneğin. Unutanlara da mesaj attım- iyiki doğdum diye. Bir arkadaşım hırs yaptı hala kutlamadı. Ahahaha.  İnsanın kendi doğum gününde şarjı biter mi? Bitti. Zaten çalışıyordum. Hatırlayanlarda kutlayamadı böylece. Tamam ben doğum günümü seviyorum da, aynanın karşısına geçip soruyorum sonra; "büyüdün de ne değişti kızım.?"

 

O bu değil de çok sıcak. Madem hayata memeli olarak gelecektik- yazın soğuk yerlere, kışın sıcak yerlere göç edebilen memeliler olsaydık. Ola ola insan olduk, memelerimiz de tecavüz sebebi oldu. Ne iğrenç bir canlı türüyüz.

 

Yemin ederim sıcaktan beynim aktı. cehennem burdan daha sıcak olacaksa ben artık iyi bir kul olacağım- amin.

 

Özgen.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !