özenle koruyunuz

 


 

Eğer birini seviyorsanız ona özenle sahip çıkın. Bir saksıya ekin, günde üç kere sulayın, arada bir yemini verin, tuvaletini temizleyin. Ama onu sokağa bırakmayın! Siren sesleri, kalabalık insanlar, şehrin tüm aldatmacaları onu kaçırabilir! Bunu yapabilirler çünkü O'nu sizin kadar sevemezler, O onlar için hiçbişey ifade etmez!


 

Eğer birini seviyorsanız onu özenle koruyun. Ciddiyim. Sonra ölüyorlar. Bu sahiden oluyor, siz daha ona sevginizi gösteremeden, bir buket çiçek almadan siz daha ağız tadıyla bir kavga edememişken.. bazıları da gidiyor. Siz daha kurduğunuz hayalleri bile anlatmamışken, bir pamuk şeker yemeden... bu sahiden oluyor!


 

Görmediniz, çok sevdim..

görmediniz, ben onu öldürdüm.bunu ağzımla yaptım. Öyle sözler söyledim ki, kalbi oracıkta kırılıverdi. Hassas olduğunu düşünüyordum ama kalpten organları olamazdı. Yuh artıktı, olmaz bu kadarı artıktı, bu anca Tim Burton filmlerinde olur artıktı..görmediniz, O'nu öldürdüm..

büyük bir özenle taşıdım cesedini, kırmadım babamın şaraplarını. Bir kadına bir günde iki can kırmak ağır gelirdi.


 

Oysa ben bir böceğe benziyordum. Ama benim Kafka'm olmadan ünlü olamıyordum. İnsanlar bundan utanırlar. Ama O bundan utanmadı, beni koluna taktı, saygı duyulmasını sağladı. Onu beslemem gerekirdi. Sulamam gerekirdi. O'nu sokağa bırakmamam gerekirdi, biri O'nu benden çalabilirdi! Ama gitmesine izin verdim. Dedim ki görsün dünyayı her zaman benim gibi evsiz bir salganyozla uğraşamazdı ya! O da insandı, diğerleri gibiydi, bedensel ihtiyaçları vardı.

O'nun gitmesine izin verdim çünkü bir gün onu öldüreceğimi biliyordum.


 

(Ah sevgili Tanrı'm beni yaratırken bir insana görünümü verilmiş bir böcek olduğumun farkında mıydınız? Ne günahım vardı ki? İsteysediniz bir istavrit kutusunda da yaşabilirdim, bir boyuna takılacak incilere de benzetebilirdim kendimi yahut bir fıçı içine konacak şaraba.. ama beni buna layık gördünüz.)


 

katil sayılmam! Sayılsam bile aramızdaki her üç kişiden biri benim gibi yapmıştır. Sahi siz hiç gördünüz mü iki kişilik başlayan bir aşktan yine iki kişi dönüldüğünü? Yol da biri mutlaka sevdiği tarafından öldürülür..

ve öldüren de bir zamanlar onu çok sevmiştir.


 


 

Eğer birini seviyorsanız onu özenle koruyun.Çünkü siz ondan önce bir hiçsiniz, hayata anlam katan odur, nasıl olmuş da bu yaşa kadar yaşamışsınızdır? Ne, ondan önce sevdikleriniz mi? onlar yalandır.. çünkü bir gün biri çıkar ve siz ananızın rahminden yeni çıkmış gibi olursunuz. Yürümeyi öğrenirsiniz, bisiklete binmeyi, çay içmeyi, anne demeyi, uçurtma uçurmayı öğrenirsiniz. Çünkü anlamı bilinmeden yapılan her eylemin geçersiz olduğunu farketmişsinizdir..

sizden başka kimsenin gözü değmesin istersiniz, güzel olmasın, sadece sizin olsunuz istersiniz. Ama bakmayı unutursunuz, sulamayı, şarkı söylemeyi ve elini tutmayı unutursunuz. ''O sevdiğimi zaten biliyor..''grubundan oluverirsiniz..


 

ama bunun için yeterince uzun değildir hayat. Bir gün sonuna gelinir ve sevdiğiniz ölür.

Hani daha son bir kez öpemediğiniz, daha verdiğiniz sözleri tutamadığınız, işler uzun diye geç kaldığınız geceleri telafi edemeden, karşıyakaya rakınızı kaldıramadığınız, doğum günü hediyesini veremediğiniz sevdiğiniz ölür..

ve Hiçbir pişmanlık durmuş bir kalbi canlandıramaz.


 

Bu yüzden eğer birini seviyorsanız,

onu özenle koruyunuz...

onlar cidden ölüyorlar!


 

Özgen.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !